KLINIKA ESTEDENTICA
ul. Dobra 27 lok. A,
00-344 Warszawa
pon. – pt. godz 10:00 – 20:00
Implanty zębów, jakie znamy dzisiaj, zostały wynalezione w 1952 roku przez szwedzkiego chirurga ortopedę Per-Ingvara Brånemarka. Dziś są uważane za standard opieki w protetycznej wymianie brakujących zębów w stomatologii. Implant jest uchwytem chirurgicznym, który jest umieszczony w kości szczęki i zostaje pozostawiony do zrośnięcia się z kością na przestrzeni do kilku miesięcy. Implant dentystyczny działa jako zamiennik korzenia brakującego zęba. Z kolei ten „sztuczny korzeń zęba” służy do utrzymywania korony zęba lub mostu zastępczego. Implant dentystyczny połączony z kością szczęki jest najbliższy naśladowaniu naturalnego zęba, ponieważ jest samodzielny, nie wpływa na pobliskie zęby i ma doskonałą stabilność. Proces fuzji między implantem stomatologicznym a kością żuchwy nazywa się „osseointegracją”. Większość implantów dentystycznych jest wykonana z tytanu, co pozwala im integrować się z kością bez rozpoznawania ich jako ciała obcego w naszym ciele. Z biegiem czasu postęp technologiczny i naukowy znacznie poprawiły wyniki implantacji zębów. Obecnie wskaźnik powodzenia implantów dentystycznych wynosi blisko 98%.
Implanty dentystyczne można użyć do zastąpienia jednego zęba, kilku zębów lub wszystkich zębów. Celem wymiany zębów w stomatologii jest przywrócenie zarówno funkcji, jak i estetyki.
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy opcje uzupełnienia zębów: (1) wyjmowane uzupełnienie protetyczne (proteza całkowita lub częściowa), (2) stały most stomatologiczny (cementowany na własnych zębach) i (3) implant dentystyczny. Proteza jest tańszą opcją uzupełnienia zębów, ale jest najmniej pożądana ze względu na niedogodności związane z wyjmowanym uzupełnieniem w jamie ustnej. Ponadto protezy mogą wpływać na smak i wrażenia sensoryczne związane z jedzeniem. Most stomatologiczny (mostek) był bardziej powszechną opcją odtwórczą przed stosunkowo niedawnym przejściem na leczenie implantologiczne. Główną wadą mostu jest uzależnienie od istniejących naturalnych zębów. Implanty są podtrzymywane wyłącznie przez kości i nie wpływają na otaczające naturalne zęby. Decyzja o wyborze opcji zależy od wielu czynników. W szczególności dla implantów stomatologicznych, te czynniki obejmują:
Chirurg dentystyczny bada obszar, który należy rozważyć pod implant dentystyczny i dokonuje oceny klinicznej, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do implantacji.
Wybranie implantu jako uzupełnienie zęba ma wiele zalet w porównaniu z innymi opcjami. Implanty dentystyczne są zachowawcze, ponieważ brakujące zęby można wymienić bez wpływu na sąsiednie zęby. Ponadto, ponieważ implanty dentystyczne integrują się ze strukturą kości, są one bardzo stabilne i mogą mieć wygląd własnych zębów naturalnych.
Historycznie istniały dwa różne typy implantów stomatologicznych: (1) śródkostny i (2) podokostnowy. Śródkostny odnosi się do implantu, który jest „w kości”, a podokostnowy odnosi się do implantu, który spoczywa na szczęce pod tkanką dziąseł. Implanty podokostnowe nie są już używane ze względu na ich złe wyniki długoterminowe w porównaniu do implantów śródkostnych.
Chociaż podstawową funkcją implantów dentystycznych jest uzupełnienie zębów, istnieją obszary, w których implanty mogą pomóc w innych zabiegach dentystycznych. Ze względu na ich stabilność implanty stomatologiczne mogą być stosowane do podparcia ruchomej protezy i zapewnienia bardziej bezpiecznego i wygodnego dopasowania. Ponadto w przypadku zabiegów ortodontycznych mini-implanty dentystyczne mogą działać jako tymczasowe urządzenia zakotwiczające (TAD), które pomagają w przemieszczaniu zębów do pożądanej pozycji. Te mini-implanty są małe i tymczasowo przymocowane do kości, pomagając w zakotwiczeniu zębów. Są one następnie usuwane po zrealizowaniu ich funkcji.
Dla pacjentów, którzy stracili wszystkie zęby z powodu próchnicy lub chorób dziąseł górnego i / lub dolnego łuku, dostępna jest opcja zapewnienia bardzo stabilnej i wygodnej protezy przy użyciu minimalnej liczby implantów. Jednym z takich przykładów jest technika „All-4”, którą nazwał producent implantów Nobel Biocare. Technika ta ma swoją nazwę od pomysłu, że cztery implanty mogą zastąpić wszystkie zęby w jednym łuku (górnym lub dolnym). Implanty są precyzyjnie umieszczone w obszarach o dobrej mocnej kości, a odpowiednią protezę przykręca się na ich zakotwiczeniu. Technika All-4 zapewnia uzupełnienie zębów, które jest stabilne (nieusuwalne) i przypomina naturalne zęby w porównaniu ze starszą metodą tradycyjnych (usuwalnych) protez całkowitych. Bez wątpienia stomatologia implantologiczna pozwoliła na więcej opcji leczenia w celu zastąpienia pojedynczych i wielu brakujących zębów długoterminową stabilnością i przyczynia się do poprawy zdrowia jamy ustnej.
Na etapie konsultacji i planowania chirurg stomatolog bada wzrokowo miejsce w jamie ustnej, w którym rozważany jest implant dentystyczny, a także analizuje badania obrazowania zębów ( zdjęcia rentgenowskie , filmy panoramiczne i / lub skany tomografii komputerowej ). W tym momencie ocenia się jakość i ilość kości szczęki w celu ustalenia, czy potrzebna jest większa ilość kości w tym miejscu. Po ustaleniu, że implant stomatologiczny może zostać umieszczony w pożądanym miejscu, pacjent może mieć zaplanowane zabiegi chirurgiczne dla implantu (implantów). Podczas wszystkich wizyt chirurgicznych pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe w celu znieczulenia obszaru chirurgicznego, a także inne adekwatne środki uspokajające niezbędne dla wygody pacjenta. Dzięki temu zabiegi są bezbolesne.
Pierwszy etap chirurgii jamy ustnej często obejmuje ekstrakcję zęba lub zębów. Często w miejscu implantu dentystycznego nadal istnieje uszkodzony ząb. Aby przygotować się do założenia implantu dentystycznego, należy usunąć ząb. Czasami niezbędne jest wykonanie zabiegu sterowanej regeneracji kości w celu uzyskania solidnej podstawy kości dla implantu. Kość może się regenerować i nadbudowywać przez dwa do sześciu miesięcy. W przypadkach, gdy obecna jest wystarczająca ilość kości, uszkodzony ząb można usunąć, a następnie przeprowadzić procedurę wszczepienia implantu w tym samym dniu. Ta procedura nazywa się „natychmiastowym implantem”.
W sytuacji, gdy implant ma zostać umieszczony w szczęce (górnej szczęce) w okolicy tylnej, czasami dostępna ilość kości może być ograniczona przez obecność zatoki szczękowej (wypełniona powietrzem przestrzeń znajdująca się w kościach twarzy). Zabieg „podniesienia zatoki” wykonuje się w celu podniesienia dna zatoki i przeszczepu większej ilości kości do zatoki. Dzięki temu dostępna będzie bardziej stabilna masa kostna do wsparcia implantu stomatologicznego.
Gdy obecna jest wystarczająca, mocna kość, miejsce jest gotowe do implantu. Podczas umiejscowienia implantu, implant dentystyczny (tytanowy słupek) umieszcza się w kości za pomocą specjalnego wiertła i narzędzi. Na implant nakładana jest specjalna osłona, dziąsło jest zszywane i rozpoczyna się faza gojenia. Podczas tej fazy gojenia można wykonać tymczasową protezę zastępującą brakujące zęby ze względów estetycznych. Czas gojenia zależy w dużej mierze od jakości kości. Czas gojenia wynosi zwykle od dwóch do sześciu miesięcy. W tym czasie implant integruje się z kością. Ważne jest, aby unikać wywierania jakiejkolwiek siły lub nacisku na implant stomatologiczny podczas gojenia. Zwykle odbywają się wizyty kontrolne w celu sprawdzenia miejsca operacji, aby upewnić się, że nie ma infekcji i proces gojenia przebiega poprawnie.
Po wymaganym okresie gojenia, implant dentystyczny jest testowany w celu ustalenia, czy z powodzeniem został zintegrowany z otaczającą kością. W kolejnym kroku, element protetyczny jest łączony z implantem dentystycznym za pomocą śruby. Ten element nazywany jest „łącznikiem”. Służy do utrzymywania zastępczego zęba lub „korony”. Dentysta w kolejnym etapie wykonuje precyzyjne odwzorowanie uzębienia za pomocą wycisku lub skanu 3D jamy ustnej i zleca wykonanie łącznika i korony implantu na zamówienie. Korona implantu jest cementowana lub mocowana śrubą do łącznika.
Koszt pojedynczego implantu dentystycznego może się różnić w zależności od regionu i osoby wykonującej zabieg. Przeciętny koszt pojedynczego implantu dentystycznego znanego producenta wynosi w Polsce 4000–7000 PLN. Koszt ten obejmuje operację umieszczenia implantu, wszystkich komponentów i korony implantu. Często lekarze stomatolodzy podając cenę operują kosztem samego implantu bez korony. Wówczas koszty samego implantu może się wahać między 2000 – 4000 PLN. Rodzaj zastosowanej korony protetycznej ma również znaczący wpływ na koszt oraz na ostateczny efekt wizualny.
Ubezpieczenie dentystyczne zazwyczaj nie pokrywa kosztów implantacji. Niektóre ubezpieczenia stomatologiczne mogą pomóc w opłaceniu części korony implantu. Niestety, w wielu przypadkach ubezpieczenie stomatologiczne uważa implanty dentystyczne za zabieg estetyczny, mimo że implanty dentystyczne stały się standardem w uzupełnieniach brakujących zębów. Implanty dentystyczne stały się preferowaną opcją uzupełnień zębów, ponieważ oferują zachowawcze podejście i zapewniają przewidywalne wyniki z odsetkiem sukcesów bliskim 98%.
Każda operacja zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i potencjalnymi komplikacjami dla pacjenta lub powodzenia wszczepienia implantu stomatologicznego. Staranne planowanie jest ważne, aby upewnić się, że pacjent jest wystarczająco zdrowy, aby prawidłowo przejść operację jamy ustnej. Podobnie jak podczas każdej procedury chirurgii jamy ustnej, wymagana jest dokładna ocena: zaburzeń krwawienia, infekcji, alergii, istniejących schorzeń i branych leków, przed kontynuowaniem leczenia. Na szczęście wskaźnik powodzenia jest bardzo wysoki, a powikłania zwykle występują w mało prawdopodobnym przypadku infekcji, złamania implantu stomatologicznego, przeciążenia implantu dentystycznego, uszkodzenia otaczającego obszaru (nerwów, naczyń krwionośnych, zębów) lub małej ilości lub jakości kości. Staranne planowanie z wykwalifikowanym chirurgiem może pomóc uniknąć tych problemów. W wielu przypadkach można podjąć kolejną próbę wymiany uszkodzonego implantu dentystycznego po upływie niezbędnego czasu na wygojenie.
Operacja implantologiczna jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, dlatego podczas zabiegu nie odczuwa się bólu. Po ustąpieniu znieczulenia miejscowego dyskomfort pooperacyjny będzie różny w poszczególnych przypadkach. Jednak na ogół większość ludzi odczuwa dyskomfort podobny do zwykłego usunięcia zęba. Zimny woreczek z lodem nakładany na skórę bezpośrednio po zabiegu, może złagodzić dyskomfort i obrzęk. Ewentualny ból zazwyczaj można opanować za pomocą standardowych leków przeciwbólowych. Bardziej inwazyjna operacja może wymagać silniejszych leków przeciwbólowych na receptę i dłuższego czasu powrotu do zdrowia. Oprócz leków przeciwbólowych mogą być potrzebne recepty na antybiotyki i płyny do płukania jamy ustnej w celu wsparcia gojenia się okolicy przez kolejnych kilka tygodni.
W niektórych przypadkach implanty stomatologiczne mogą wywoływać stan zwany „zapaleniem okołoimplantalnym”, które w przypadku naturalnych zębów jest równoważne chorobie przyzębia (dziąseł). Odnosi się to do zapalenia dziąseł i kości otaczających implant. Zapalenie otaczających tkanek jest często spowodowane nadmiernymi siłami gryzącymi implant lub infekcją bakteryjną. Peri-implantitis może spowodować utratę implantu, jeśli nie będzie leczony. Po wszczepieniu implantu stomatologicznego, rutynowa higiena w domu i wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym są niezbędne w celu uniknięcia ryzyka takiej infekcji. Odpowiednia higiena jamy ustnej po wszczepieniu implantu stomatologicznego w domu obejmuje rutynowe szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz w zależności od zaleceń lekarza płukanie jamy ustnej. W klinice stomatologicznej dodatkowo są badane otaczające tkanki miękkie i twarde. Do usuwania twardszych zwapnionych osadów wokół implantu stosuje się specjalne narzędzia. Chirurg implantolog tak dostosowuje zgryz i zwarcie, aby implant nie był przeciążony dużymi siłami zgryzowymi.
Chirurgię implantologiczną może wykonać każdy licencjonowany dentysta z odpowiednim doświadczeniem. Ponieważ jednak implanty są chirurgicznie umieszczane w kości szczęki, specjaliści stomatologiczni, którzy rutynowo wykonują operacje w obrębie kości szczęki, są w naturalny sposób lepiej przystosowani do operacji implantologicznych. Chirurdzy jamy ustnej leczą wszystkie choroby i wady tkanek miękkich, w tym operacje ekstrakcji zębów i szczęki. Periodontolodzy leczą choroby otaczających struktur zębów, takich jak dziąsło i kość żuchwy. Zarówno chirurdzy jamy ustnej, jak i periodontolodzy często specjalizują się w implantacji zębów.
Gdy implant całkowicie zintegruje się z kością szczęki, następna faza obejmuje wykonanie i umieszczenie korony implantu, która będzie podtrzymywana przez implant. Zazwyczaj wykonuje to stomatolog protetyk (stomatolog o specjalizacji protetycznej).
Autor Medyczny: Donna S. Bautista, DDS
Redaktor medyczny: Melissa Conrad Stöppler, MD
Źródło: www.medicinenet.com
link:https://www.medicinenet.com/dental_implants/article.htm#what_happens_before_during_and_after_dental_implant_surgery
ul. Dobra 27 lok. A,
00-344 Warszawa
pon. – pt. godz 10:00 – 20:00
Tel. +48 (22) 629 33 11
Tel. + 48 (22) 828 11 11
E-mail: recepcja@estedentica.pl
Nr konta: 67 1020 1156 0000 7102 0010 0420