KLINIKA ESTEDENTICA
ul. Dobra 27 lok. A,
00-344 Warszawa
pon. – pt. godz 10:00 – 20:00
Ból zęba to ból, który pojawia się wokół zęba. Ból pochodzi od wewnątrz zęba lub okolic dziąseł i kości struktur. Zwykle odczuwa się ból zęba jako stały lub przerywany ból, który nie ustępuje. Zmiany temperatury, takie jak narażenie na zimne napoje lub nacisk na ząb podczas żucia, mogą stymulować ból zęba. W innych przypadkach ból zęba może pojawić się spontanicznie bez żadnej stymulacji. Odontalgia to inna nazwa bólu zęba.
Trudno zignorować bolący ząb podczas jedzenia lub spędzania dnia. Bolesny ząb lub obszar jest na tyle poważny, że należy zwrócić się do lekarza dentysty o pomoc i opiekę, zanim sytuacja się pogorszy.
Uraz lub uraz zęba lub okolicy zwykle powoduje ból zęba. Uraz jest zwykle wynikiem próchnicy (lub ubytku) zęba. Ludzie zwykle odczuwają ubytki, gdy stają się większe i głębsze w warstwy struktury zęba. Emalia jest twardą, zewnętrzną warstwą zęba, a zębina jest bardziej miękką warstwą pod szkliwem. Dentin jest wrażliwą warstwą zęba z małymi mikroskopijnymi rurkami, które pochodzą z samego środka zęba. Komora miazgi (środek zęba) zawiera miazgę. Miazga składa się z naczyń krwionośnych i nerwów. Jeśli próchnica przedostanie się przez szkliwo do zębiny, jama może czasami powodować dyskomfort. Głębsza wnęka, która zbliża się do środka zęba, prawdopodobnie spowoduje ból, ponieważ ząb jest bardziej uszkodzony i ma mniejszą strukturę zęba do izolacji i ochrony miazgi. Zlokalizowane zakażenie dziąseł i zęba ( ropień przyzębia ) może powodować ból zęba. Urazowe fizyczne uderzenie w ząb może również wywołać ból zęba.
Inne przyczyny bólu zęba obejmują:
Objawy bólu zęba obejmują ostry ból lub tępy ból w zębie lub wokół niego. Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest ubytek zębów w wyniku próchnicy.
Objawy przedmiotowe i podmiotowe, które mogą wskazywać na problem z zębem:
Ból zęba może występować jako tępy lub ostry ból, który może powstać samoistnie lub w wyniku stymulacji.
Dodatkowe objawy mogą obejmować
Lekarz stomatolog dentysta wykonuje serię testów diagnostycznych wraz z prześwietleniem RTG lub tomografią komputerową, aby ustalić źródło bólu zęba. Testy te mają na celu rozpoznanie tego, co może powodować ból, jaka jest wrażliwość na bodźce zimne lub nacisk na dziąsła. Odpowiedź bólowa na test zimnych bodźców może pomóc w określeniu, czy ząb jest żywy (nerw jest nienaruszony w zębie), czy cierpi na zapalenie miazgi. Określenie czasu trwania i ostrości bólu spowodowanego zimnymi bodźcami może pomóc w zdiagnozowaniu i ustaleniu leczenia.
Czasami przyczyna bólu zęba może pochodzić z innego miejsca niż faktyczne odczuwanie bólu (zwane „bólem skierowanym”). W takich sytuacjach testy diagnostyczne wykonywane przez dentystę są szczególnie ważne w dokładnej analizie problemu.
Leczenie bólu zęba zależy od przyczyny bólu, rozpoznanych uszkodzeń i ubytków. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na powstrzymanie bólu zęba jest usunięcie wszelkich obecnych zakażeń lub próchnicy i naprawienie uszkodzeń w celu ochrony odsłoniętych wrażliwych obszarów. W przypadku płytkiej jamy zęba dentysta usuwa próchnicę i uszczelnia ząb wypełnieniem. Jeśli wnęka jest bardzo głęboka i dostaje się do miazgi, dentysta wykonuje „ leczenie kanałowe ”, ponieważ miazga została odsłonięta i zakażona bakteriami. Ta procedura zasadniczo usuwa całą niezbędną zawartość zęba (nerwy i naczynia krwionośne) i uszczelnia wewnętrzne struktury zęba (system kanałów korzeniowych) obojętnym materiałem wypełniającym. Ząb który ma bardzo rozwinięte infekcje zwykle wymaga leczenia kanałowego z terapią antybiotykową. Jeśli infekcja jest zaawansowana, może być konieczne leczenie antybiotykami i dodatkowe kroki w celu jej prawidłowego usunięcia . Dentyści często przepisują leki przeciwbólowe w celu opanowania bólu. W ostateczności ekstrakcja zęba może być jedyną opcją leczenia, jeśli ząb lub otaczające go dziąsło i kość są nadmiernie uszkodzone.
W przypadku ropnia przyzębia dentysta wykonuje prostą procedurę drenażu w znieczuleniu miejscowym. Dodatkowo dentysta dokładnie czyści uszkodzoną kieszonkę dziąseł, aby usunąć nagromadzony kamień. Po wyczyszczeniu kieszeń jest nawadniana płukanką przeciwdrobnoustrojową zawierającą chlorheksydynę. Czasami antybiotyki są podawane miejscowo do kieszeni dziąsłowej, aby dodatkowo pomóc w gojeniu. W zależności od stopnia ropnia dentysta może przepisać doustne antybiotyki. Dodatkowo, na krótko, dentysta może przepisać płukanie jamy ustnej chlorheksydyną (płyn do płukania jamy ustnej), aby pomóc w gojeniu. Obszar należy utrzymywać w czystości za pomocą delikatnego szczotkowania zębów i płukania ciepłą wodą. Zaleca się wizytę kontrolną, aby upewnić się, że infekcja całkowicie ustąpiła i opracować plan właściwego utrzymania tego obszaru.
W przypadku złamań zęba lub zespołu pękniętego zęba zwykle stosuje się koronę zębową. Korona zastąpi brakującą strukturę zęba i / lub pomoże chronić osłabiony ząb przed dalszym rozkładem i wrażliwością.
Domowe środki zaradcze są skuteczne tylko jako tymczasowy środek łagodzący silny ból zęba i nie mają na celu leczenia problemu. Jak można uzyskać natychmiastową ulgę bez pomocy lekarza dentysty? Kluczowym krokiem będzie doustny lek przeciwbólowy. Ogólnodostępne leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen są niesterydowymi przeciwzapalnymi lekami i najlepiej przyjmować je zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić ulgę w bólu.
Olejek eteryczny taki jak olejek goździkowy, może być tymczasowym lekarstwem na ból zęba. Olejek ten w rzeczywistości jest składnikiem niektórych uspokajających wypełniaczy dentystycznych. Jest to naturalne lekarstwo domowe, które ma działanie odrętwiające i może zapewnić natychmiastową ulgę. Olejek goździkowy (eugenol) można znaleźć w aptece. Na dotknięty obszar należy zastosować niewielkie ilości olejku goździkowego. Rozcieńczyć kilka kropli w łyżeczce oliwy z oliwek, aby uniknąć spalania tkanki ustnej. Przed nałożeniem rozcieńczonego olejku goździkowego należy dokładnie przepłukać usta ciepłą słoną wodą lub ciepłą wodą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z dotkniętego obszaru. Następnie umieść małą bawełnianą kulkę nasączoną kilkoma kroplami rozcieńczonego olejku goździkowego na obszarze zębów lub dziąseł. Odczekać kilka minut po aplikacji, aby nastąpił efekt odrętwienia. Inne produkty zawierające benzokainę, mogą tymczasowo znieczulić dotknięty ząb lub dziąsła, a także łagodzić ból. Jeśli olejek goździkowy nie jest dostępny, zwykła oliwa z oliwek może również przynieść ulgę, pokrywając bolesny obszar.
Aby pomóc w bólu zęba do czasu wizyty u lekarza stomatologa, należy unikać ucisku bolącego zęba / obszaru i minimalizować ekstremalne temperatury gorąca i zimna. Pomocne może być również utrzymanie obszaru w czystości bez resztek jedzenia. Użycie ciepłej słonej wody lub zwykłe płukanie ciepłą wodą może pomóc ukoić bolący obszar i utrzymać usta w czystości. W przypadku obrzęku okolicznych dziąseł lub tkanek zaleca się natychmiastowe leczenie u dentysty lub lekarza stomatologa, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji. Środki domowe mogą tymczasowo złagodzić ból, ale nie leczą infekcji!
Przede wszystkim zaleca się odpowiednią diagnozę i terminowe leczenie przez dentystę, aby skutecznie leczyć ból zęba.
Dentyści mogą bezpiecznie wykonywać leczenie w czasie ciąży, o ile przestrzeganych jest kilka zasad.
Jeśli do leczenia bólu zęba wymagany jest zabieg stomatologiczny, zalecany czas leczenia to drugi trymestr ciąży. Jeśli jednak istnieje ryzyko zakażenia lub silnego bólu, może być konieczne wykonanie leczenia dentystycznego w dowolnym momencie ciąży. Wymagana jest konsultacja z położnikiem w celu ustalenia najbezpieczniejszej opcji, aby uniknąć możliwych powikłań podczas leczenia stomatologicznego.
Jeśli potrzebne jest zdjęcie rentgenowskie, dla każdego pacjenta zawsze stosuje się fartuch ołowiowy. Dla kobiet w ciąży jest to szczególnie ważne w ochronie nienarodzonego dziecka – dlatego przed jakimkolwiek badaniem RTG należy zgłosić lekarzowi stan ciąży.
Należy dokładnie rozważyć, czy stosowane leki są bezpieczne w czasie ciąży. Dotyczy to środków znieczulających miejscowo podawanych podczas leczenia zęba i antybiotyków. Należy unikać leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna, ibuprofen lub naproksen, ponieważ nie są one uważane za obojętne w czasie ciąży. Paracetamol jest uważany za bezpieczniejszy dla złagodzenia bólu. Dla kobiet w ciąży zawsze wymagana jest konsultacja z lekarzem przed podaniem leków.
W przeważającej części rokowanie uśmierzenia bólu zęba jest dobre. W erze współczesnej opieki stomatologicznej dentyści mogą szybko zidentyfikować problem i skutecznie go leczyć. Wynik jest najlepszy, gdy ból zęba jest leczony tak wcześnie, jak to możliwe, aby uniknąć dalszego uszkodzenia lub ryzyka rozprzestrzeniania się infekcji.
Sumienne wysiłki w celu zachowania higieny jamy ustnej mają duży wpływ na zapobieganie problemom dentystycznym. Szczotkowanie zębów pastą z fluorem i stosowanie nici dentystycznych są niezbędne do dobrej opieki dentystycznej w domu. Ponadto regularne wizyty kontrolne u dentysty mogą pomóc w utrzymaniu kontroli. Małe ubytki należy leczyć przed przekształceniem się w większe ubytki lub ropień zęba. Problemy z dziąsłami, w tym ropień przyzębia, można rozwiązać zanim stan będzie poważny.
Aby zęby były mocne, unikaj nawyku żucia lodu lub bardzo twardych pokarmów, które mogą powodować złamania zębów. Używanie naszych zębów jako narzędzia do otwierania torby z chipsami ziemniaczanymi lub rozłupywania orzechów, również zwiększają ryzyko złamania zęba. Zminimalizuj pokarmy i napoje o wysokiej zawartości cukru, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy. Pamiętaj o kwasowości napojów, ponieważ może to być źródłem wrażliwości i ubytków zębów.
Autor medyczny: Donna S. Bautista, DDS
Redaktor medyczny: William C. Shiel Jr., MD, FACP, FACR
Źródło: www.medicinenet.com
link: https://www.medicinenet.com/toothache_overview/article.htm
ul. Dobra 27 lok. A,
00-344 Warszawa
pon. – pt. godz 10:00 – 20:00
Tel. +48 (22) 629 33 11
Tel. + 48 (22) 828 11 11
E-mail: recepcja@estedentica.pl
Nr konta: 67 1020 1156 0000 7102 0010 0420